Adres
34. Cad. Otoban Yolu Tekince Sonrası Kripto Tabelası Üstü
Mail
bilgi@korteksdanismanlik.com
vajinismus nedir

Vajinismus nedir?

Cinsel birleşme anında vajina girişindeki pelvik kasların aşırı düzeyde ve kontrol dışı kasma durumudur. Böylece cinsel birleşme yani “penetrasyon” çok ağrılı ya da olanaksız hale gelir.

Vajinimus Nedenleri

Vajinismusun büyük çoğunluğunda aslında psikolojik kaygılar yer alırken, küçük bir bölümünü organik yani psikolojik olmayan nedenler bulunmaktadır. Vajinismus aslında bir savuma mekanizmasıdır.
*Yetiştirme Tarzı, Aile Yapısı
*Cinsel istismar ve cinsel tacize uğramak veya tanık olma
*İlk cinsel birliktelikle ilgili yanlış bilgiler
*Kötü jinekolojik tecrübe
*Anksiyete ve stres
*Vajinal Mantar Enfeksiyonları

Vajinismus Belirtileri

  • İlişkiye girmekten korkma, istem dışı kasılma ve panik hali
  • Penisin vajinaya giriş anında duyulan aşırı ağrı ve zor gerçekleşmesi (disparoni)
  • Penisin vajinaya girememesi
  • Jinekolojik muayenelerden korkma ve çekinme, masaya çıkamama

Vajinismus cinsel ilişkinin zorlu ya da imkansız olmasına neden olan vajinal kaslarda istemsiz kasılmaların olduğu durumdur. Yaygın olarak görülen kadın psikoseksüel sorunlarından biridir.Cinsel ağrı bozuklukları içinde sınıflandırılan ve ülkemizde cinsel işlev bozukluğu hastaları arasında tedavi başvurularının büyük çoğunluğunun sebebi olan vajinismus klinik olarak önem arz etmektedir. Vajinismus vajina: (kılıf) ve ismus (eylem) kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmuş ağrı veya korkuyla birlikte cinsel birleşmenin mümkün olmadığı ya da oldukça ağrılı olduğu bir bozukluğu tanımlar.Ancak sadece penis değil çoğu zaman parmak, tampon veya jinekolojik muayene sırasında kullanılan spekulum için de benzer engel söz konusudur. Bunun yanı sıra vajinismus bir objenin ya da penisin vajinaya girişinin hayal edilmesi (imajinasyon) sırasında da ortaya çıkabilmektedir.Cinsel etkinlikle ilgili ilişkili ağrı ve korkunun sonucunda koşullu bir yanıt olarak da ifade edilebilir. Vajinismus,istemsiz kasılmalardan oluşur.Çoğunlukla bu belirtilere kaçınma eşlik eder (Butcher 1999).Spazm fobi ve kaçınma birbirini besleyen bir kısır döngüye yol açar.
Tedavisi mümkün olan vajinismus için geç kalmadan bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

Vajinismus nedir?

Cinsel birleşme anında vajina girişindeki pelvik kasların aşırı düzeyde ve kontrol dışı kasma durumudur.

Şimdi Bir Uzman İle İletişime Geç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir